piątek, 14 kwietnia 2017

Ako Jim Smith 3-5-2 revolúcia v QPR zmenila tvár anglického futbalu

QPR zoradili v systéme 3-5-2, s krídlovými nezdary, dvoma značkami muž proti mužovi v strede obrany a zametač. Bolo to prvýkrát, kedy hlavná klub strana v Anglicku sa rozhodol pre tvorbu ako prvou voľbou stratégie a možno ešte dôležitejšie, to fungovalo. QPR vyhral 3-0 a vyhral šesť a čerpať jeden z ich otvorenia siedmich hrách.Vo svete, ktorý bol od 60-tych rokov dominovaný 4-4-2, to bol radikálny odchod a QPR sa dostal na vrchol ligy. "Najprv som dostal myšlienku sledovať európsky futbal Na televízii, najmä na Nemcov, "povedal manažér QPR, Jim Smith, ktorý už 18 rokov do svojej kariérnej kariéry. "Myslel som si, že je to skvel ý spôsob, ako hrať." Keď som sa pýtal, či šiel do Nemecka sledovať zápasy alebo konzultovať s inými manažérmi, zasmial sa. "V Oxforde si nemohli dovoliť poslať vás do Carlisle," povedal.Bolo to, keď bol manažér Oxford United na začiatku osemdesiatych rokov, napriek tomu, že sa najprv pokúsil hrať s tromi vzadu.

"V konkrétnych hrách," povedal, "keď sme boli v ťažkosti a potrebovala cieľ, že by sme ísť tri vzadu a zatlačte ďalšieho muža až do útoku ísť 3-4-3. Spomínam si na niektoré hry, kedy nám to pomohlo dostať remízu z porážky alebo víťazstvo z remízou. "Než odišiel do QPR v roku 1985, Oxford získala po sebe idúce akciovej ponuky z tretej divízii k prvému.Smith neverí, že systém bol významný najmä v ich úspechu, pretože použil len na pol tucta príležitostiach, ale on by sa stal presvedčený o jeho užitočnosti.

Po dokončení 13. a 16. vo svojej prvej dve sezóny v QPR, Smith sa rozhodol sa ponoriť. "V tej dobe, v Anglicku, tam bol taký veľa nepriateľstva asi zametacieho systému," povedal. "Povedal som tréner, Peter Shreeves a hráči, ktoré som chcel ísť na tri, a oni nemali rád myšlienku vôbec. Musel som sľúbiť, že by sme sa vrátiť na štyri, ak to nefungovalo. "

Pred ligovom zápase otváracej Smith bol veľmi dobre vedomý, že nová formácia bolo nepravdepodobné, že by prežiť porážku.Mal šťastie. "V pre-sezóny, som si kúpil Paul Parker z Fulhamu ako krídlo-back, ale mám trochu obavy, pretože West Ham mal Cottee up vpredu, ktorý bol veľmi rýchly," povedal. "Parker mal veľa tempom a rozhodol som sa ho využiť ako svojho strážcu miesto. Ukázalo sa, že mal v ideálnom prípade vhodné pre danú pozíciu. Že hra bola výroba neho, naozaj, a šiel na to stať sa Anglicka hráč. "Facebook Twitter Pinterest Paula Parkera všestrannosť v obrane povolený tvorbu novej Jim Smith prekvitať. Foto: Bob Thomas / Bo b Thomas / Getty Images

Behind Parker a pevný Alan McDonald, Smith používa Terry Fenwick ako jeho zametacieho stroja. "Bol to vodca a organizátor a miloval túto pozíciu.Je tiež dôležité, v systéme, ktorý máte obrancom, ktorí neváhajú ísť široký, ktoré pomáhajú kfiídlovou chrbát ak je to nutné. Väčšina centrum-back to nepáči, ale Fenwick a Parker boli pohodlné. "

Success správal dôveru, a hoci oni boli zrazil vrchol 4-0 porážke pri Anfield, Rangers si udržali svoju podobu a dokončil sezónu na piatom mieste. Zmätené tímy sa snažil skrotiť svoju Wing-chrbát, hoci ako sezóna postupovala, iní manažéri postupne vyvinula pult-stratégie. "Oni by použiť ľavičiarov zdvojnásobiť na krídlo späť," vysvetľuje Smith. "Keď ste na vrchole svojej hry, jeden z troch môžu ísť naprieč pomôcť, a druhý v plnom rozsahu späť len vojde dovnútra.Problém bol, že sme neboli významným klubom a nemali sme veľký tím a ťažkosťou systému je, že potrebujete hráčov, ktorí sú s ním oboznámení, aby fungovali.To je dôvod, prečo, neskôr v Derby, mám rezervný tím a dorastu hrajú 3-5-2 rovnako. "

napodobiteľov rýchlo nasledoval, aj keď trochu Smitha podráždenie, a to predovšetkým medzi kluby, ktoré bojovali. "Naše ciele proti bola veľmi dobrá, a tak veľa tímov videli to ako spôsob, ako zostať v prvej divízii," povedal. "Vždy som hral ako útočiace systém, ale oni by často skončí s piatimi vzadu, čo som nikdy nemal rád, pretože keď sa dostanete loptu, tam je nikto odovzdať." Avšak, Smith experiment bol prielom, aj keby len preto, že preukázala, že britskí hráči nemusela byť obmedzená na 4-4-2 alebo jeho blízke varianty.O dva roky neskôr, Bobby Robson je úspešné využitie 3-5-2 vo Svetovom pohári v roku 1990 bol posledným schválenie.

Systém odišla dovnútra a von z módy od roku. Smith veril, že by mal byť pou� �itý v širšom meradle, a cítil, že konzervativizmus a opatrnosť z mnohých anglických hráčov bola prekážka. "Mnohí z našich obrancov sú veľmi zdráhajú snažiť nič iné než to, čo už bolo učil," povedal. "Oni tiež rád 4-4-2, pretože majú ľudí okolo nich. Full-chrbát chcú, aby ich krídlo, aby im pomohla von a centrum neúspechom nechcú zametač za nimi, oni ho chcú po boku.Potrebujete tie správne hráčov, ktorí si poradí s jedným-V-ty. "

Smith pripustil, že systém je ťažšie trénovať, pretože obrancovia potrebujú, aby sa viac rozhodovať sama za seba na ihrisku a sú menej závislý na pre-set štruktúra. Tekutosť prichádza za cenu, a to najmä v tom najviac exponovanej polohe zo všetkých, zametacieho stroja. Niekedy musel dovozných hráči zo zahraničia, ktorí boli viac oboznámení s rolou, ako Taribo West Derby. Pre Smith, tekutosť bola kľúčová pre akúkoľvek tvorbu a možno nie je divu, že má obdiv Ars� �ne Wenger v Arsenale a Louis van Gaal sa Ajax.Facebook Twitter Pinterest Jim Smith vzal QPR do League Cupu v jeho prvej sezóne a zostal na Loftus Road v roku 1988, kedy odišiel prevziať v Newcastli. Fotografie: Colorsport / REX

Keď Jim Smith urobil zmenu z 4-4-2 na 3-5-2, nebol len nahrádzať jednu sadu riadkov s inou, bol vytiahol na plný chrbtom a Sweeper od akéhokoľvek obranné alebo Midfield líniu. Účinne, bol náročný celý tím prestať myslieť, pokiaľ ide o línie a improvizovať v oveľa väčšej miere. Tí, kto nepochopil to upadol do rovným chrbtom päť.Osobitný dôraz na improvizáciu tiež požadoval, aby hráči udržať majetok a odovzdať presne na zemi, skôr než trafiť loptu s nádejou do vesmíru.

Hoci formáciu 3-5-2 netrvalo trvalé držanie na anglická hra, je teraz oveľa väčšiu flexibilitu, oveľa menej tímy spoliehajúce na základnej 4-4-2. Štyri vzadu môže mať zostal, ale útočiace formácie sa stali viac tekutín.Je lákavé sledovať tento trend späť do tichej revolúcie, ktorá Jim Smith začal pred mnohými rokmi, keď vyzval svojich hráčov, aby prevzala iniciatívu a absorbovať nové nápady.

Spýtal som sa Smithom keby existoval nejaký dôvod on bol prvý vziať na seba riziko, ale mohol ponúknuť žiadne vysvetlenie. "Práve ste študovať formácie a systémov, a vyskúšať si ich," povedal. Bolo to v jeho povahe ako manažér pozerať von a nie dovnútra, dopredu a nie dozadu. To bolo tiež vždy zrejmé, že Smith miloval futbal riadenia a milovať riadenia je nutné vychutnať zložité rozhodnutia. Smithov chuť na tučné mŕtvice, voľba hráča alebo formácie, ktorý by vyvolával jeho tím nečakanú výhodu, bolo jasné.V jeho kariére, on bol vždy ochotný riskovať.

K dispozícii je obvykle rozdiel medzi nádejou snílka, ktorý miluje vidieť futbal na jeho najviac žiarivé a pohľad na profesionálov, ktorí musia robiť veci, diať vnútri tvrdšie realitu nedokonalom svete, v ktorom je vrece stále čakajú. Smith však podarilo lepšie ako väčšina ostatných zladiť svoju víziu s realitou. Keď sa prehovárala svojich hráčov na QPR do zdieľa jeho víziu, že by zažili ho ako nereálne teoretik, ale ako človek, ktorý hovoril ich jazykom a ktorí by mohli zvládnuť svoje pochybnosti.

Smith bol úspešný, ale nie je šťastie v jeho kariére.Obrátil niekoľko umiernených strán do tých dobrých, ale nikdy nebola daná možnosť sa obrátiť na dobrú stranu do veľkého jeden. Ale aj keď mu osud poprel veľké príležitosti a hlavnej výhry, možno by sme mohli aspoň ponúkli tento geniálny Yorkshireman uznanie si zaslúži ako hlavný inovátor v anglickej hry.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz